KafeTürk
KafeTürk
KafeTürk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KafeTürk Paylaşım MeRKeZi

AnasayfaMeGaPoRTaLAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapDost Siteler

asaf halet çelebi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
suzan
B.Üye
B.Üye
suzan
Yeni tema ve butonlarımız hayırlı olsun
Üye bilgileri
Lakap : erkek fatma
Başarı Puanı: 1160
asaf halet çelebi Vide
MesajKonu: asaf halet çelebi asaf halet çelebi I_icon_minitimePtsi Ara. 29, 2008 9:28 pm

29 Aralık 1907’de İstanbul’da doğdu. 15 Ekim 1958’de yine İstanbul’da öldü. Dahiliye Nezareti memurlarından Mehmet Sait Halet Bey'in oğlu. Galatasaray Lisesi’nde 8 yıl eğitim gördü. Kısa bir süre Sanayi-i Nefise Mektebi’nde öğrenim gördü. Adliye Meslek Mektebi’nden mezun oldu. Üsküdar Adliyesi Ceza Mahkemesi zabıt katipliği yaptı. Osmanlı Bankası, Devlet Deniz Yolları İşletmesi'nde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü kitaplığında görevliyken yaşamını yitirdi. Gençlik yıllarında divan edebiyatından etkilendi. Gazel ler ve rubailer yazdı. 1937'den sonra serbest ölçü kullanmaya ve Batı şiirinin tekniklerine yönelmeye başladı. Şiirlerinde dinlerden, ideolojilerden, toplumsal olaylardan çok Anadolu-İran-Hindistan çizgisi üzerinde uzanan bir yaşamın görünümlerini sesler aracılığıyla dile getirdi.
<----------suzan Kullanıcısının İmzası---------->

asaf halet çelebi

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası